באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

מחזור משכנתא

וילה

בחיים דברים משתנים כל הזמן, זה נכון גם לגבי המשכנתא, לפעמים השינויים, שעוברים על המשק, מחייבים להתאים אליהם גם את המשכנתא, או במילים אחרות לחשוב על מחזורה מחדש, מתי נדרש לבצע מחזור משכנתא? מהו למעשה מחזור משכנתא? איך ממחזרים משכנתא? איך בפועל מבוצע התהליך? האם קיימת הגבלה על מספר הפעמים בהם מותר לבצע מחזור משכנתא?

מתי נדרש לבצע מחזור משכנתא?

משכנתא היא הלוואה לטווח ארוך, הלוואה, שתלווה אותנו במשך 20, 30 ואף 40 שנים מחיינו הבוגרים, כאשר לקחנו את הלוואה המשכנתא התחשבנו בתנאים הקיימים, בין אם מדובר על מדד המחירים לצרכן, יכולת ההשתכרות שלנו, והנכס, שהיה בידנו. אך ברבות השנים חלו שינויים, הן ברמת הריבית במשק, שירדה רבות, ונשארה נמוכה, והשפיעה רבות על לקיחת משכנתאות, כמו כן, במידה ועברנו מקומות עבודה, הרחבנו את המשפחה, או שההכנסות שלנו השתנו לטובה או לרעה, יכולת החזר המשכנתא שלנו משתנה, ולכן במקרים אלו מומלץ לחשוב על מחזור משכנתא.

מהו למעשה מחזור משכנתא?

מחזור משכנתא מאפשר לנו לקבל החלטות חדשות לגבי ההחזר החודשי שלנו, האם כדאי לפרוע אותו בזכות סכום משמעותי, שקיבלנו לאחרונה (אולי ירושה, אולי זכיה בפרס, אולי פריעה של קרן השתלמות) האם כדאי להקטין אותו בשל הרעה במצב הכלכלי? ואולי כדאי להגדיל אותו, ואף לקצר את שנות ההתחייבות לתשלום, ובכך לזכות בתנאי אשראי טובים יותר?  לשם כך נדרש לבצע מספר פעולות.

איך ממחזרים משכנתא?

תהליך מחזור משכנתא מתחיל מקבלת ייעוץ בידי גורמים פיננסיים מוסמכים, אשר לומדים את תיק המשכנתא שלכם, ואת הנתונים הפיננסיים שלכם, וממליצים לכם על מסלולי משכנתא מועדפים מול הבנקים השונים, כך שאתם יכולים לבוא עם נתונים ברי סמכה ולהטיב את התנאים העתידיים של ההלוואה שלכם.

איך בפועל מבוצע התהליך?

למעשה תהליך מחזור משכנתא כולל פריעת ההלוואה הראשונה באמצעות הלוואה חדשה, כלומר משכנתא חדשה, מחזור משכנתא ניתן לעשות בכל בנק, ולא רק בבנק המקורי, שבו נלקחה המשכנתא הראשונה. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון את תעריפי המחזור, שלבטח יהיו נמוכים יותר בבנק המקורי בו נלקחה המשכנתא.

האם קיימת הגבלה על מספר הפעמים בהם מותר לבצע מחזור משכנתא?

לא קיימת הגבלה על מספר הפעמים בהם מותר למחזר את המשכנתא, למעשה מדובר באותו תהליך שוב ושוב פריעת ההלוואה הישנה ע"י הלוואה חדשה, בהתאם למצב המשתנה, בהתאם ליכולת ההחזר החודשית, המצב המשפחתי והריבית במשק.

לסיכום, מחזור משכנתא הוא תהליך הבא להטיב עם הלקוחות, אשר מעוניינים לשנות את תנאי התשלום החודשיים שלהם. יחד עם זאת, כדאי לבדוק האם המהלך אכן משתלם, האם קיימים קנסות או עמלות בגין פריעה מוקדמת של הלוואה וכולי, יחד עם זאת, במידה והתנאים אכן מאפשרים מחזור משכנתא הוא כלי פיננסי איכותי להתאמת יכולת ההחזר של משק בית למצב הכנסותיו.