באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

על טבעונות וטעם טוב (או איך שקלתי ברצינות להפוך לטבעוני)

תוספות

אני מעריך שהשעה הייתה בסביבות שתיים בצהריים, ביום שישי שעבר, כשלראשונה בחיי הרגשתי כי למרות ששרדתי בהצלחה קרוב לשלושים שנים אולי הגיע הזמן לשינוי בסגנון חיי הקניבלי. אני חייב לציין כי מאז שאני זוכר את עצמי אני אוכל רק בשר. אם תרצו שאהיה אמין ומדויק יותר אז בשר בלי תוספות, מאפים ושוקולד. אך כל זה עתיד להשתנות תודות לקלקול קיבה אחד עצבני.

בסיס ראשון:

לאחר צום ממושך ולא קצר, במהלכו התקיימתי בעיקר ממים ולחם, החלטתי להיוועץ בחבר שבחר באורח חיים בריא יותר משלי – אורח חיים המבוסס על טבעונות. קבענו להיפגש בבית קפה טבעוני במרכז תל אביב עם מטרה אחת – לגרום לי להתאהב בירקות. אז נכון, את הסלט הירוק שהגיע למנה ראשונה צלחתי ביתר שאת, עד שגיליתי את הרוטב! אוי הרוטב… בתור קרניבור מעולם לא היה אכפת לי איזה רוטב על איזה בשר – הוא היה שולי מבחינתי. אך בסלט, כך גיליתי, הרוטב הוא המלך ומנות התוספות הן נסיכות. במקום להזמין סלט עם עוף נניח, שהיה מקל עליי את המעבר, שכנע אותי חברי להוסיף לסלט גרעינים וקרוטונים ועוד שלל מאכלי ציפור ששינו לחלוטין את טעמו הבסיסי.  ומכאן ההמשך היה אפשרי.

טעם, טעם ושוב פעם – טעם:

אחרי מספר ניסיונות עצמאיים לספק לעצמי אוכל טבעוני ובריא כמעט שוויתרתי. אינני ידוע ביכולות הבישול שלי, וכך כל תבשיל שניסיתי לרקוח יצא "אכיל" וגם זה בעיני הטועם. פעם אחר פעם ניסיתי מאכל ועוד מאכל אך ללא הצלחה מספקת, עד אשר הגיעה הישועה בצורת תבלינים. אותו חבר שהבחין בקושי המובן שלי להתרגל לדיאטה החדשה נתן לי טיפ חשוב: "אתה צריך להוסיף טעם.." אמר. "טעם?" שאלתי בציניות. "טעם". נעניתי שוב. וכך למעשה התוודעתי לעולם עשבי התיבול ויכולתם המופלאה להעשיר את האוכל. המסקנה שלי היא שכדי לא לסבול מאוכל טבעוני צריך להוסיף לו הרבה, אם תחשבו על זה, זה מאוד הגיוני – למאכל טבעוני יש טעם של טבע, או במילים אחרות טעם של כלום, אז צריך להוסיף לו שיהיה מעניין.

השקעה היא המפתח:

התובנה הסופית שלי לגבי חיים טבעוניים – היא שהם לא קלים. ראשית בשבתכם במסעדות ובבתי קפה לא לנו (של אוכלי בשר) קיימת דרך קבע אי הנעימות, המוכרת גם לשומרי כשרות, המצריכה וידוא מוחלט מול המלצר כי אין שרידים לא טבעוניים במנה הנחשקת. וכאשר, לעומת זאת, בוחרים לבשל ארוחה בבית אין ברירה אלא להשקיע בה הרבה. נגמרו הימים בהם יכולתי לזרוק חזה עוף לתוך המחבת והוא יוצא לי טעים, היום אני מקדיש תשומת לב רבה, ומפוצץ את המטבח בתבלינים, גרעינים ושאר ירקות.

והעיקר הבריאות

מה שהתחיל כניסוי זמני, שנולד מהצורך הבסיסי להרגיש טוב, הסתיים באורח פלא בדיאטה מאוזנת להפליא. אומנם אני עדיין מידי פעם חוטא עם בשר אך כבר לא כל יום ואף לא כל שבוע, והפחד הגדול ממאכלים טבעיים חלף עבר לו. היום אני מפנק את עצמי בסלטים בכל מיני צבעים, עם שלל דגנים ורטבים ולדבר השפעה ניכרת על הבריאות שלי ועל המצב רוח היומיומי שלי. העייפות התמידית עברה, תחושת הכבדות שאחרי האוכל נעלמה ו כשאני קם בבוקר יש בי ויטאליות שלא הייתה שנים. אומנם טבעונות זה לא לכולם, אבל לדעתי, זה בהחלט מומלץ.

הכנסו עכשיו ותתחילו להנות ממנות תוספות שיצבעו גם לכם את החיים

LEAVE A RESPONSE