באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

בחירות 2015: המפלגות הכי מצחיקות בעולם

מדי פעם צצה במערכת הבחירות מפלגה בעלת אופי שונה וצבעוני, שמככבת עם סרטוני בחירות מצחיקים וסעיפים מפתיעים במצע הפוליטי שלה. אצלנו אלה היו "הבטלנים" אי שם בשנות ה-90 (זוכרים אותם?) שניסו את מזלם באירוויזיון ובכנסת, אחת פנינה רוזנבלום, בשנים האחרונות "עלה ירוק", ואין לדעת איזו מפלגה חדשה תפתיע כעת במערכת בחירות 2015. קבלו כמה דוגמאות למפלגות מצחיקות ואמיתיות לחלוטין שרצו בבחירות בעולם במהלך השנים.

מפלגת הקרנף של קנדה
לקנדה יש מסורת ארוכה של מפלגות בעלות מצע סאטירי, והמפורסמת שבהן היא "מפלגת הקרנף". המפלגה הוקמה בשנת 1963 ובמשך כמעט 30 שנה היא התמודדה בבחירות תוך יצירת כותרות וקמפיינים ביזאריים. הסלוגן המרכזי שלה היה: "נשמור על אף אחת מההבטחות שלנו", שזה בהחלט מסר מבטיח לבוחרים. מצע המפלגה כלל סעיפים כמו ביטול חוק הכבידה, סיפוח של אנטרקטיקה וארצות הברית אל קנדה ואחסון כל הפסולת הגרעינית של המדינה על רצפת הסנאט – כי פסולת פוליטית גם כך כבר מאוחסנת בה במשך שנים.

אם אתם חושבים שאף אחד לא לקח אותם ברצינות, אז טעות מרה בידיכם. המפלגה הצליחה לגייס מספר מפתיע של קולות ברוב מערכות הבחירות ואף הגיעה למקום השני באחת מן הבחירות הפדרליות. פעם אחת המפלגה גנבה מאות קולות כאשר היא הריצה מועמד עם שם זהה לשמו של המועמד המוביל.

מפלגת מלכות היופי
קמפיין פוליטי מזכיר במידה רבה את תחרות מלכת היופי, בטח עם כל השאלות האלה על שלום עולמי והסיסמאות הריקות מתוכן אמיתי. לכן זה כל כך טבעי עבור מתמודדות עבר בתחרות מלכת היופי של המדינה להצטרף בשלב הבא בחייהן אל מפלגת "מיס בריטניה". המפלגה הוקמה על ידי יו"ר תחרות מלכת היופי בשנת 2008 תחת הסלוגן "להפוך את ווסטמינסטר לסקסית, לא סליזית". מאז הקמתה התמודדה המפלגה במספר מערכות בחירות עם הצלחה מועטה. במצע שלה תמצאו סעיפים רציניים דוגמת שינוי מערכת המס הבריטית, השוואת השכר בין נשים לגברים, וגם דברים קצת יותר משעשעים כמו "בנק הנופש הבריטי" שמעודד אנשים לקחת לעצמם לפחות יום חופש אחד בשנה, שבו יש להם זמן לעצמם כדי להתאפר ולהתלבש יפה.

מפלגת אוהבי הבירה הפולנים

המפלגה הזו, מוזרה ככל שתהיה, היא סיפור הצלחה פוליטי, כי היא הצליחה לקבל 16 מושבים בפרלמנט הפולני בבחירות בשנת 1991. המפלגה הוקמה על ידי סאטיריקן ששמו ג'נוסז כקמפיין הומוריסטי שנועד להילחם באלכוהוליזם באמצעות קידום שתיית בירה במקום וודקה. באותה תקופה פולין עברה התערערות פוליטית עם התמוטטות הקומוניזם באירופה ומערכת הבחירות הייתה חלשה במיוחד. בהתחשב בנסיבות, מפלגת אוהבי הבירה עם הסלוגן "אנחנו לא נהיה טובים יותר, אבל בטוח נהיה מצחיקים יותר" זכתה בקלות בתמיכה ציבורית ובקולות בקלפי. המפלגה אמנם נכנסה לפרלמנט אבל התפצלה בסופו של דבר לשתי מפלגות: "הבירה הקטנה" ו"הבירה הגדולה". בהמשך היא הפכה לארגון פוליטי לגיטימי ורציני שפועל עד היום.

נכתב בשיתוף עם מדור בחירות 2015

Tags:
מירב כותבת ועורכת תוכן בכירה במגזין Rtcles.
View all posts

LEAVE A RESPONSE

אולי יעניין אתכם גם