באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

דירות יוקרה בכפר הגלובלי

אתם בטח מכירים את התופעה הזו היטב: אם אומרים הרבה פעמים מילה מסוימת היא מאבדת מן המשמעות שלה. ולעתים, בעיקר בשנים האחרונות, נראה שזה מה שקורה בענף דירות היוקרה. בענף הנדל"ן היוקרתי יש חשיבות גדולה למושגים שבהם אנחנו משתמשים. ואם נשתמש בהגדרה "דירת יוקרה" לכל דירה שנמצאת בשוק, נרוקן מתוכן את המשמעות האמתית של המושג דירות יוקרה. אם כל האנשים שמוכרים עכשיו את דירותיהם יסווגו את הנכס שלהם כיוקרתי, משמעות המושג האמתית תישחק עד דק.

נכון שיש שוני בהגדרות של מגורי יוקרה במקומות שונים ובשווקי נדל"ן שונים, אך עדיין ניתן למצוא מכנה משותף גדול וקונסיסטנטי להגדרת דירות יוקרה. בדיוק מסיבה זו אי אפשר להשוות בין דירה שרק העשירון העליון יכול לקנות לבין דירה נחמדה שיש בה מכשירי חשמל חדישים או מאובזרת באופן מפנק במיוחד. כדי שדירת יוקרה אכן תחשב לכזו יהיה עליה לעמוד בסטנדרטים גבוהים בכמה וכמה פרמטרים ואז, ורק אז, היא תחשב לדירת יוקרה. אז איך עושים סדר בבלגן הזה?

לומדים טוב יותר את ענף מגורי היוקרה

דירת יוקרה

הכירו את ענף דירות היוקרה

כבר ציינו שאין הגדרה אחת מקובלת למה היא דירת יוקרה וכי הגדרה זו משתנה ממקום למקום. דירה בניו יורק תחשב לדירה יוקרתית אם היא מעל לסכום של 4 מיליון דולרים, ובתל אביב דירת יוקרה תחשב ליוקרתית אם היא עולה מעל מיליון דולרים. כפי שאנחנו רואים מדובר בשתי דירות יוקרה עם מחירים שונים לחלוטין, האם שתיהן דירות יוקרה?

ובכן, על פי מומחי נדל"ן התשובה היא שככל הנראה כן. כי אחד הפרמטרים שיכולים ללמד אותנו מה היא דירת יוקרה היא למידת השוק המקומי. אם אנחנו רואים שמחיר הדירה הוא בעשירון העליון של השוק המקומי שהוא מייצג זה סימן זיהוי טוב לכך שמדובר בדירת יוקרה. כלומר: 10% מהדירות שהן היקרות ביותר בתל אביב, יחשבו לדירות יוקרה בתל אביב. זו דרך טובה להפוך את שווקי הנדל"ן השונים בעולם לדומים יותר זה לזה.

דירת יוקרה

מה הופך דירה לדירת יוקרה?

באשר לשאלת המיליון דולר: "מה הופך דירה לדירת יוקרה?" לצערנו אין תשובה אחת או רשימה מסודרת ורשמית שעל פיה ניתן לבחון נכס יוקרתי, וזאת למרות שיש לא מעט דמיון בין דירות יוקרה במקומות שונים בעולם. אך אם הייתה רשימה שכזו, אלו הפרמטרים שבטוח היינו מוצאים שם: מיקום מצוין, עיצוב פנים אלגנטי לרבות גימורים אמנותיים, תשומת לב לפרטים קטנים, מטבח גדול ומאובזר, ארונות מותאמים אישית ושירותים שמזכירים לנו שירותי מלון כגון: מכון כושר, בריכה ו/או מרכז ספא, שוער בדלת הכניסה וחניה בשפע.

אך חשוב לזכור שלא כל מגורי היוקרה דומים. לעתים דווקא איזה שהוא מאפיין מיוחד במינו הוא זה שהופך את הדירה ליוקרתית, ייחודית ומובחנת מכל השאר. כך למשל, יש מקומות בארץ וגם בעולם ששם האדריכל יכול להביא לכך שהנכס יחשב ליוקרתי ומיוחד, למשל. לפי מומחי נדל"ן יוקרתי הקונים מחפשים פרסטיז'ה, והיא נמצאת בראש סדר העדיפויות שלהם. אחרי הפרסטיז'ה, לכל אחד מרוכשי דירות הפרמיום יש דרישות ייחודיות ובקשות אישיות.

חלק יתעקשו על מטבח מאובזר בעוד אחרים יתעקשו על נוף לים. חלק ירכשו דירה בבניין יוקרה רק אם יש שוער או אבטחה מסביב לשעון, בעוד אחרים ירצו מספר רב של חדרי שינה ואירוח.

כפי שניתן לראות, למרות השימוש הנרחב והמטעה במקרים רבים במושג דירת יוקרה, עדיין יש לנו כלים אובייקטיבים ואוניברסליים להעריך בעצמנו מה היא דירת יוקרה. יש כמה פרמטרים ברורים שיכולים לעזור לנו להוציא את המוץ מן התבן וכדאי מאוד לבחון מגורי פרמיום בעזרת פרמטרים אלו.

Tags:
מירב כותבת ועורכת תוכן בכירה במגזין Rtcles.
View all posts

אולי יעניין אתכם גם