באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

דשנים אורגניים לגינה הידרופונית

מסתבר שיש קבוצה די גדולה של אנשים שסבורים שהעקרונות האורגניים אינם עולים בקנה אחד עם חקלאות הידרופונית. אך האמת היא שדווקא ההפך הוא הנכון. כלומר ההנחה הזו שאם מגדלים צמחים בשיטה ההידרופונית אז לא ניתן לשמור על עקרונות אורגניים היא למעשה ממש ממש רחוקה מן האמת. העובדה שבחרנו שלא לגדל צמחים בשיטה המסורתית, באדמה, אין פירושה שאנחנו מוגבלים.

למעשה ניתן לגדל צמחים בשיטת הידרו תוך שמירה מלאה על העקרונות האורגניים שלנו. יתרה מכך, כאשר דיברנו עם חקלאים הידרופוניים הם טענו שבחקלאות הידרופונית זה עוד יותר פשוט לגדל צמחים אורגנית מאשר בשיטות חקלאות אחרות. ואם לא די בכך, לרשות החקלאים ההידרופוניים עומדת בחירה גדולה יותר של דשנים וחומרים מזינים שכולם על טהרת האורגניות והמבחר רק הולך וגדל.

בשורות הבאות נביא אליכם דוגמאות לדשנים וחומרים מזינים אורגניים שעומדים לבחירת החקלאי ההידרופוני.

ירקות

דשני עטלף (Bat Guano)

דשני עטלף נחשבים לדשנים מאוד פופולריים מאחר והם מועשרים בחומרים מזינים. יש שני סוגים עיקריים של דשני עטלף: דשנים שמגיעים מעטלפים אוכלי חרקים ודשנים שמגיעים מעטלפים אוכלי פירות. הדשנים שמגיעים מעטלפים שאוכלים חרקים הם עשירים מאוד בחנקן. מה שהופך אותם למושלמים כדשנים אורגניים. הדשנים שמגיעים מעטלפים שאוכלים פירות הם עשירים יותר בזרחן. מה שהופך אותם לנפלאים לשלב הניצנים והפריחה של הצמחים. לבסוף, החומרים המזינים שקיימים ב-2 הסוגים של דשני העטלפים גם מכילים חיידקים טובים שמסייעים לבריאות הצמחים.

דשנים מבוססי אצות

בתוך כלל הרכיבים שמצויים בנוזל אצות ים יש תרכובות מסוימות שהוכחו כמעודדות את התפתחותו של הצמח. דשנים אלו הם אורגניים והם מגבירים ייצור כלורופיל בגינה ההידרופונית שלכם. דשנים אלו גם מעודדים התפתחות של בקטריות חיוניות לצמח, שגם מגנות על הצמחים מפני חיידקים מזיקים וגם מגבירות את ספיגת החומרים המזינים בצמחים.

דשנים

דשני דגים

דשנים המבוססים על דגים הוכיחו את עצמם כיעילים מאוד לגינות הידרופוניות. למעשה, במערכות הידרופוניות גדולות יש העושים שימוש גם בדגים חיים במאגרי המים, שם הם משמשים מקור לחומרים מזינים עבור הצמחים. בנוסף לתזונה האורגנית שדשני דגים מספקים לצמחים הידרופוניים, דשנים אלו גם מעשירים את הצמחים באנזימים ושמנים חיוניים ששומרים ומחזקים את הצמחים. כך שאם אתם רוצים להעניק לצמחים שלכם אקסטרה בוסט, תוכלו להשתמש בדשנים אלו ולהזרים אותם ישירות לעלים של כל צמח.

דשני תולעי אדמה (Earthworm Castings)

מי שקצת מכיר חקלאות מסורתית בקרקע יודע שחקלאים עושים לא מעט מאמצים על מנת לעודד תולעים לחיות בחלקות האדמה העובדות שלהם. הם עושים זאת כי הם יודעים שיש ברכה בתולעי האדמה הללו. תולעים אלו יכולות להעניק לצמחים שפע של חומרים מזינים שבכוחם להגדיל באופן משמעותי את היבול שלנו. אז נכון, בחקלאות הידרופונית אנחנו לא משתמשים באדמה, אך בהחלט ניתן ליהנות מהיתרונות של תולעים אלו אם בוחרים בדשנים נוזליים של תולעי אדמה, אותם מזרימים ישירות למאגר המים שלנו.

סביר מאוד להניח שתמצאו דשנים שמכילים את אחד מסוגי הדשנים שמנינו כאן, אך חשוב להבין שמרבית הדשנים הם שילוב של כמה סוגים. הדשנים המשולבים יכולים לספק לצמחים מספר רב של חומרים אורגניים מזינים וכך לשפר את היבול שלנו. יש אפילו דשנים מסוימים שמיועדים לשלבים ספציפיים בהתפתחות הצמח, דוגמת הדשנים שהזכרנו כאן שנועדו להגדיל את היבול.

שווה בדיקה!

Tags:
מירב כותבת ועורכת תוכן בכירה במגזין Rtcles.
View all posts

אולי יעניין אתכם גם