חתול
0

מזון לחתולים: איך מאכילים גור קטן וחמוד?

הו, קיטי, קיטי, קיטי… איזה בונבון קטן, חמוד וחסר אונים הבאנו הביתה! כל מה שבא לנו הוא לשחק אתו וללטף אותו ולהתכרבל אתו, אבל היי, הוא לא רק צעצוע, הוא יצור חי שצריך גידול מאוד מיוחד ומדויק בעודו חתלתולון. תחשבו על זה שבארבעת החודשים הראשונים הגור גדל בקצב שבו גדל ילד בשבע השנים הראשונות לחייו! מה זה אומר למשל? שמשקל הגוף של החתול מוכפל כמעט מדי שבוע. מכאן אנו למדים שחיוני וקריטי לתת לגור את התזונה העשירה והבריאה ביותר עבורו כבר מההתחלה.

קצת מספרים על הקלנדר: עד השבוע החמישי לחייו החתול ניזון מחלב שהוא יונק מאמו. בשבוע השישי כבר ניתן להתחיל להאכיל אותו במזון יבש לגורים. בגיל 12 שבועות החתול מוכן ומזומן לאכול אך ורק מזון יבש. ועכשיו לקונפליקט: היות וקצב הגלידה מהיר בטירוף הגוף של גור זקוק למזון עשיר מאוד באנרגיה, אבל מנגד הקיבה של גור ממש זעירה (בגודל של אגוז ממש) וגם הפה והשיניים שלו קטנטנים, כך שהוא יכול לאכול במנות קטנות בלבד בארוחה אחת. אז מה עושים? מחלקים את מנת המזון היומית של מזון לחתולים ל-4-5 ארוחות קטנות.

מה עושים ומה ממש לא עושים?

איפה ממקמים את צלחת האוכל? צריך למקם את צלחת האוכל וקערת המים של החתול בפינה רחוקה שאינה קרובה לארגז הצרכים שלו. רעיונות למיקומים: פינה במטבח אך לא סמוך לשולחן האוכל המשפחתי. או במרפסת השירות.

כל הזמן מים טריים – יש להקפיד להשאיר לחתול קערה עם מים טריים ונקיים מידי יום. לחתולים יש נטייה לפתח אבנים בדרכי השתן ושתייה מרובה הכרחית עבורם, במיוחד אם הם ניזונים ממזון יבש.

מה לגבי מזון של בני אדם? אין לתת לחתול מזון אדם. נקודה. זו תזונה שאינה מאוזנת המכילה שומן ותבלינים שעלולים להזיק לבריאותו של החתול. חוץ מזה שהחתול עלול להתרגל לטעמים אלה ולסרב לאכול את המזון המתאים לו. מה גם שהוא עלול להמשיך לחפש מזון זה על השולחן או על השיש במטבח ובשאר המקומות הלא רצויים ואף להצטרף לשולחנכם בניגוד לצרחות ולעצבים שלכם.

ומה לגבי מוצרי חלב? החתול אינו מעכל היטב מוצרי חלב פרה ועלול להגיב להם בשלשולים, גזים וכאבי בטן. לא מומלץ בכלל!
ומה לגבי שוקולד?  אין לתת לחתולים שוקולד שעלול להיות רעיל עבורם וכן אין להאכילם בביצה לא מבושלת.

הממ וטונה? אין מה לעשות, חתולים אוהבים טונה. ניתן להאכילם בטונה, אך אין לבסס את תזונתם רק על אכילת טונה משום שרמת הסידן בטונה נמוכה יחסית ורמת הזרחן גבוהה יחסית לדרישות התזונתיות של החתול.

אפשר לבשל לחתול במיוחד? גם מזון אשר מבשלים בבית במיוחד לחתול אינו מומלץ. קשה לשמור במזון כזה על תמהיל נכון ומאוזן של המרכיבים התזונתיים ובעיקר של המינרלים והוויטמינים החיוניים לבריאות והתפתחותו של החתול. בקיצור, רק מזון לחתולים!

itemit

כתיבת תגובה