באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

מזון לחתולים: איך מאכילים גור קטן וחמוד?

הו, קיטי, קיטי, קיטי… איזה בונבון קטן, חמוד וחסר אונים הבאנו הביתה! כל מה שבא לנו הוא לשחק אתו וללטף אותו ולהתכרבל אתו, אבל היי, הוא לא רק צעצוע, הוא יצור חי שצריך גידול מאוד מיוחד ומדויק בעודו חתלתולון. תחשבו על זה שבארבעת החודשים הראשונים הגור גדל בקצב שבו גדל ילד בשבע השנים הראשונות לחייו! מה זה אומר למשל? שמשקל הגוף של החתול מוכפל כמעט מדי שבוע. מכאן אנו למדים שחיוני וקריטי לתת לגור את התזונה העשירה והבריאה ביותר עבורו כבר מההתחלה.

קצת מספרים על הקלנדר: עד השבוע החמישי לחייו החתול ניזון מחלב שהוא יונק מאמו. בשבוע השישי כבר ניתן להתחיל להאכיל אותו במזון יבש לגורים. בגיל 12 שבועות החתול מוכן ומזומן לאכול אך ורק מזון יבש. ועכשיו לקונפליקט: היות וקצב הגלידה מהיר בטירוף הגוף של גור זקוק למזון עשיר מאוד באנרגיה, אבל מנגד הקיבה של גור ממש זעירה (בגודל של אגוז ממש) וגם הפה והשיניים שלו קטנטנים, כך שהוא יכול לאכול במנות קטנות בלבד בארוחה אחת. אז מה עושים? מחלקים את מנת המזון היומית של מזון לחתולים ל-4-5 ארוחות קטנות.

מה עושים ומה ממש לא עושים?

איפה ממקמים את צלחת האוכל? צריך למקם את צלחת האוכל וקערת המים של החתול בפינה רחוקה שאינה קרובה לארגז הצרכים שלו. רעיונות למיקומים: פינה במטבח אך לא סמוך לשולחן האוכל המשפחתי. או במרפסת השירות.

דואגים למים טריים נגישים כל הזמן – מקפידים להשאיר לחתול כלי עם מים נקיים וטריים מדי יום. חתולים נוטים לפתח אבנים בדרכי השתן בייחוד אם אינם שותים מספיק, כך ששתייה מרובה הכרחית ביותר עבורם, במיוחד אם הם ניזונים בעיקר מממזון יבש.

מה לגבי מזון של בני אדם? אין לתת לחתול מהמזון שלנו, נקודה. החתול בנוי אחרת מאיתנו וזו תזונה שאינה מאוזנת עבורו המכילה שומן ותבלינים שעלולים להזיק לבריאותו של החתול. חוץ מזה שהחתול עלול להתרגל לטעמים אלה ולסרב לאכול את המזון המתאים לו. מה גם שהוא עלול להמשיך ולחפש עוד מזון על השיש או שולחן האוכל או כל מקום לא רצוי אחר, ואף יזמין את עצמו להצטרף לארוחות שלכם בניגוד לרצונכם…

ומה לגבי מוצרי חלב? החתול אינו מעכל אותם היטב ועלול להגיב בשלשולים, גזים וכאבי בטן. לא מומלץ בכלל!
ומה לגבי שוקולד?  שוקולד עלול להיות רעיל לחתולים כך שאסור בתכלית האיסור.
גם ביצה לא מבושלת היא בעלת פוטנציאל לנזק אז פשוט אל תתנו.

הממ וטונה? אין מה לעשות, חתולים אוהבים טונה. ניתן להאכילם בטונה, אך אין לבסס את תזונתם רק על אכילת טונה משום שרמת הסידן בטונה נמוכה יחסית ורמת הזרחן גבוהה יחסית לדרישות התזונתיות של החתול.

אפשר לבשל לחתול במיוחד? גם מזון אשר מבשלים בבית במיוחד לחתול אינו מומלץ. קשה לשמור במזון כזה על תמהיל נכון ומאוזן של המרכיבים התזונתיים ובעיקר של המינרלים והוויטמינים החיוניים לבריאות והתפתחותו של החתול. בקיצור, רק מזון לחתולים!

Tags:
מירב כותבת ועורכת תוכן בכירה במגזין Rtcles.
View all posts

LEAVE A RESPONSE

אולי יעניין אתכם גם