באנר דודי שרון

Rtcles

דברים שמעניינים אנשים

אישה יפה… משיכה… וזכרו: לא להזריק אטרופין!

פירוש המילה בלדונה מאיטלקית הוא בעצם – אשה יפה, אבל אני לא מתכוונת לדון בכתבה הזו בג'וליה רוברטס וגם לא בריצ'רד גיר, כי אם בצמח המיוחד אטרופה בלדונה (Atropa Belladonna).

בלדונה הוא צמח שהיה בשימוש נפוץ בעיקר בתקופה של ימי הביניים בקרב נשים זאת מאחר והוא הביא להרחבת האישונים של האישה. אז אמנם לא ידעו, אבל היום אנחנו יודעים גם יודעים שכאשר בי אדם חשים עוררות והתרגשות (וגם פחד) האישונים שלהם גדלים ומתרחבים. כלומר, בימי הביניים האישונים המורחבים של הנשים למעשה 'אותתו' לגברים שהנשים מעוררות ומתרגשות מהנוכחות שלהם, וכך "תפסו חתן" בימים ההם.. טוב, לא היה אז טינדר או פייסבוק, וגם לא היה ג'יידיט.

היום אנחנו יודעים בביטחון שקיים קשר בין אישונים מוגדלים לבין משיכה. כך למשל, מחקרים שבדקו נשים מצאו שכאשר מראים לנשים תמונות של תינוקות – מיד האישונים שלהן גדלים, וכך קורה בדיוק כאשר מראים לגברים הטרוסקסואליים תמונות של נשים מצודדות, גם האישונים שלהם מתרחבים בעניין-רב לנוכח מראה של אישה יפה.

אבל אי אפשר לספר על צמח הבלדונה מבלי להתייחס לכל מרכיבי השם של הצמח – אטרופה בלדונה. לא סתם זה מצלצל לנו, הישראלים, מוכר. אטרופה זה החלק הראשון של שם הצמח והוא מוכר לנו כל כך כי במלחמת המפרץ, ב-1991, קיבלנו מזרקי אטרופין לצד מסכות הגז. ואכן מקורו הראשוני של האטרופין הוא מהצמח הזה ומכאן נגזר שמו.

האטרופה הוא הוא החומר הפעיל שאחראי על עצירת השריר המכווץ בקשתית העין והוא זה שגורם להרחבת האישונים. אך הוא גם ידוע ביכולתו להפחית פעילות של דרכי הנשימה, ובגלל זה קיבלנו אותו בזמן מלחמת המפרץ. כיווץ דרכי הנשימה מעכב את שאיפת החומרים הכימיים לגופנו.
יש תופעות לוואי חמורות לצמח הזה, ביניהן ניתן למנות: עיוורון, דופק מהיר ויובש, ורבים מגדירים את הצמח כאחד הרעילים ביותר, ובכל זאת נעשה בו שימוש נרחב ברפואה המודרנית.

אז כמו שאמרו לנו במלחמת המפרץ – "נא לא להזריק אטרופין" אלא אם יש מתקפת טילים שראשיהם נושאים חומרים כימיים, וגם אין להשתמש בצמח לשם הרחבת אישונים (עדיף להמשיך לחפש פרטנר/ית בטינדר, בשביל הבריאות).

Tags:
מירב כותבת ועורכת תוכן בכירה במגזין Rtcles.
View all posts

אולי יעניין אתכם גם